Estetická stomatologie

Bělení zubů

Bílá je všeobecně vnímána jako ideální barva zdravých zubů. Běžné každodenní vlivy, však mají tendenci zuby zbarvovat. Jde o pití čaje a kávy, anebo konzumace horké čokolády anebo pití červeného vína. Vícero těchto vlivů má tendenci v dlouhodobém časovém měřítku zbarvit zubní sklovinu. Tak jako každému zákroku, i bělení zubů předchází jejich kontrola a profesionální čištění.

Korunky

Estetickým defektem je i to, když je poškozená taková část zubu, kterou není možné efektivně ošetřit klasickou plombou anebo je potřebná úplná náhrada chybějícího zubu. Zubní korunky se osazují na zuby, jejichž struktura je narušená mechanickým poškozením, na ochranu oslabených zubů anebo na zuby, ve kterých po opakovaném odvrtávání při plombování nezůstal dostatek původní zubní hmoty. Pokud korunka nahrazuje celý zub, musí být připevněná můstkem na sousední zuby. Nevýhodou můstku je však skutečnost, že před jeho osazením musí být upravený tvar  (tzn. musí být obroušené) i okolní zuby, které mohou být úplně zdravé.

Inlay, onlay

Nejmodernější metodou v oblasti zubních výplní je použití keramických inlayí, onlayí v barvě zubu. Používají se hlavně v případech, kdy je poškozená pouze část zubu, což by bylo neefektivní (např. prasknutím, odlomením části zubu). Velmi dobré vlastnosti přináší tzv. onlay systém. Používá se hlavně na zadní zuby a oblíbený je především keramický. Ze zubu se zbrousí jen toliko, jako by se dělala jakákoli jiná plomba. Následný postup je však odlišný. Současná moderní technika umožňuje s pomocí počítačově řízené technologie vytvořit takovou zubní "plombu" v průběhu několika minut. Následně se onlay nalepí na zub a případně upraví podle potřeby. Takto vytvořená náhrada části zubu má výborné mechanické vlastnosti, je trvanlivá a je k nerozeznání od vlastního zubu.

Fazety

Kromě bělení zubů patří k dalším estetickým stomatologickým úkonům korekce zubů (jejich postavení a tvaru). V takovém případě se používají porcelánové fazety na korekci hlavně předních ploch zubů. Pomocí kompozitních materiálů tak je možné dosáhnout