Výplňové materiály

Amalgám je nejstarším výplňovým materiálem (používá se víc než 100 let). Je vynikající výplňovou hmotou pro zadní zuby. Správně aplikovaný amalgám vytváří pevnou plombu s kvalitním přechodem mezi plombou a zubem. Nevýhodou amalgámu je nízký estetický efekt (plomba je tmavá) a potřeba odvrtání značné části zubu za účelem vytvoření kónusového otvoru, který fixuje amalgámovou plombu v zubu.

Fotokompozity se při aplikaci nanáší v tenkých vrstvách a polymerizují se UV lampou, nebo tuhnou samovolně (smícháním dvou látek). Umožňují šetrnější preparaci zubu, odstraňuje se pouze poškozená zubní tkáň. Nenaruší se tak zdravá tkáň zubu. Výhodou je i to, že pacient může hned po dokončení jíst. Při jejich aplikaci musí stomatolog zabezpečit osušení ošetřovaných ploch.

Skloiontové cementy. Jejich hlavní výhodou je dobrá přilnavost k zubu a výborný preventivní účinek, protože zároveň vylučují fluór (fluoridové ionty), který podporuje remineralizaci. Použití skloiontového cementu nevyžaduje absolutně suché plochy, proto se tento materiál dá použít i na místech, kde není možné zabezpečit suché prostředí, například při krčkových kazech. Aplikují se hlavně při hlubokých kazech.